reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Hobby

CineMAESTRO: balet na wielkim ekranie

(2010-02-19)

Już 26 lutego o godz. 19.00 na ekranach kin Cinema City zagości słynny zespół The Royal Ballet, który wytańczy romantyczną baśń Piotra Czajkowskiego według klasycznej choreografii Mariusa Petipy. „Śpiąca Królewna" jest pierwszym baletem cyklu CineMAESTRO, w ramach którego przedstawiane są widzom największe dzieła opery i baletu z najznamienitszych scen Europy.

„Śpiącą królewna" to według Czajkowskiego jedno z jego największych muzycznych osiągnięć. Inscenizacja, którą zobaczą widzowie w ramach cyklu CineMAESTRO zrealizowana została z okazji 75. rocznicy powstania The Royal Ballet. Balet wystawiono w Covent Garden w choreografii Mariusa Petipy zaczerpniętej ze spektakli Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga. W rolach głównych wystąpią pierwsi tancerze The Royal Ballet. Księżniczką Aurorą będzie rumuńska tancerka Alina Cojocaru, a rolę Księcia Désiré (jej ukochanego, który pocałunkiem przywróci do życia śpiącą od 100 lat Królewnę) zatańczy Włoch Federico Bonelli. Orkiestrą Royal Opera House Covent Garden dyryguje Walerij Owsiannikow.

- „Dzięki pokazom CineMAESTRO widzowie mają okazję doświadczyć zupełnie innych gatunków w miejscu, które dobrze znają i do którego często uczęszczają. Nasza propozycja jest skierowana zarówno do pasjonatów opery i baletu, jak i do widzów, którzy dopiero zapoznają się z tymi gatunkami. Wszystkim gwarantujemy najwyższy poziom artystyczny prezentowanych w ramach cyklu dzieł - mistrzostwo artystów z Royal Opera House i The Royal Ballet Covent Garden w najwyższej jakości obrazu i dźwięku oferowanego przez kina Cinema City" - mówi Iwona Kuźnik, dyrektor marketingu i PR Cinema City Poland. „Bardzo cieszą nas głosy rosnącej liczby widzów, że pokazy cyklu CineMAESTRO to ciekawe doświadczenie i niesamowita okazja, by poczuć się jak w pierwszym rzędzie najznamienitszych europejskich teatrów" - dodała.

„Śpiąca królewna" jest spektaklem utrzymanym w klasycznym stylu. Tancerki są ubrane w słynne paczki (szerokie spódniczki złożone z wielu warstw muślinu), strój, który był obowiązkowym ubiorem w balecie do końca XIX wieku. Zachwycające są także kostiumy tancerzy, zwłaszcza strój myśliwski księcia, czy wreszcie barwne przebrania bohaterów z bajek (np. Kota w butach i Białej Kotki).

Akcja "Śpiącej królewny", którą zobaczymy w Cinema City, została zawężona do pierwszej części baśni Perraulta, w której królewna przychodzi na świat i wskutek złego czaru zasypia na sto lat wraz z całym dworem. Ze snu budzi ją pocałunek księcia, który pojmuje ją za żonę. Czerpiąc z innych baśni francuskiego pisarza, dodano postać dobrej Wróżki Bzu, która jest duchem opiekuńczym królewny od narodzin do ślubu z księciem, a nawet w pewien sposób kieruje losami bohaterów.

Spektakl będzie można zobaczyć w kinach Cinema City w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach. W ramach cyklu CineMaestro odbyła się już premiera opery W.A. Mozarta „Wesele Figara" i „La traviaty" Giuseppe Verdiego. Kolejne prezentowane inscenizacje to „Cyrulik sewilski" i oratorium G.F. Händla „Mesjasz".

Wszystkie spektakle cyklu CineMAESTRO opatrzone są napisami w polskiej wersji językowej.

CineMAESTRO

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
rozrywka, teatr

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości CineMAESTRO: balet na wielkim ekranie

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!