reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Cierpisz na alkoholizm? Daj sobie pomóc

(2010-05-13)

Rodzina z problemem alkoholowym przeżywa wiele rodzajów i odmian lęku od niepewności po panikę i przerażenie, od strachu o byt materialny do strachu o życie, od lęku o siebie po lęk o innych.

Różne lęki i strachy wywołuje bezpośrednia przemoc fizyczna, terror psychiczny i szantaż. Lęk zaś rodzi agresję. Na podłożu lęku łatwo wyrastają inne negatywne uczucia. Nie tylko przeradza się on w złość, lecz równie łatwo przeobraża w żal i poczucie krzywdy. Żal i poczucie krzywdy tworzą charakterystyczny klimat domu z problemem alkoholowym - jest to klimat ciągłej urazy.

 

Alkohol problememAlkohol spożywany regularnie często prowadzi do uzależnienia, dla wielu osób oznacza to degenerację, a nawet śmierć. W ostatnich latach można zaobserwować niepokojące zjawisko - ilość spożywanego alkoholu wciąż wzrasta, a wiek osób sięgających po napoje wysokoprocentowe niebezpiecznie się obniża.

Alkohol bardzo szybko wchłania się do organizmu, w jelitach przenika do krwi, a wraz z nią do mózgu, a tym samym wpływa na ośrodkowy układ nerwowy wywołując zmiany w samopoczuciu i zachowaniu człowieka.

 

Niejednokrotnie spotkałam się z opinia, że alkoholizm to choroba nie tylko osoby która na nią choruje, ale całej rodziny. Wszyscy zostajemy wciągnięci w błędne koło, które powstaje wokół tego który nadmiernie spożywa alkohol. W Polsce jest to niemały problem, według przeprowadzonych badań w rodzinach alkoholowych żyje od czterech do pięciu milionów osób.


W pierwszym rzędzie udziałem osób bliskich alkoholikowi jest poczucie wstydu za jego zachowania. Uczucie to powoduje, że rodzina izoluje się i otacza systemem kłamstw i zatajenia prawdy. Z czasem bardzo trudno zmienić te sytuację, a tym samym wyciągnąć rękę o pomoc.

Bliscy alkoholika podobnie często jak wstyd, odczuwają bezradność. Wszystkie dotychczasowe działania okazują się nieskuteczne i to przykre odczucie pogłębia się. Bo alkoholik zawsze znajduje sposób, by postawić na swoim.

Brak kontroli nad piciem przeżywany jest jako brak kontroli nad własnym życiem. Niepewność, czyli niemożność otrzymywania wsparcia od alkoholika w jakichkolwiek planach na dziś i na przyszłość związana jest z huśtawką nastrojów alkoholika.


Alkohol wywołuje sennośćZbyt mało ludzi w Polsce reaguje na krzywdę jaka się dzieje w rodzinach alkoholowych. Zbyt wielu dorosłych nie zdaje sobie sprawy jak ich zachowania w stanie nietrzeźwości są krzywdzące dla ich bliskich.

Rodzinom z problemem alkoholowych trzeba pomagać nie tylko poprzez ochronę ich przed bezpośrednimi skutkami nadużywania alkoholu Należy im również dać wsparcie w tym, że są zdolne do wyleczenia się z tej choroby.


W Polsce działa wiele przychodni które z pewnością pomoga Ci uporać się z tymi problemami. Do bezpłatnych ośrodków leczenia uzależnien należą placówki publicznej służby zdrowia, czynne całą dobę oraz poradnie działające w tych samych strukturach.

 

Pomocy możemy także szukać w prywatnych klinikach, tydzień pobytu na oddziale stacjonarnym kosztuje 3,500 tyś oraz w specjalistycznych gabinetach prywatnych, jedna sesja to koszt około 100 zł za 60 min.

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
alkoholizm, choroby, medycyna, pomoc, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Cierpisz na alkoholizm? Daj sobie pomóc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!