reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Chcesz żyć długo, inwestuj w przyjaźń

(2010-07-09)

Od dawna wiadomo, że rozległa siatka dobrych przyjaciół i znajomym, czyni nasze życie bardziej interesującym. Teraz okazuje się, że dzięki przyjaźni możemy żyć dłużej. Potwierdziły to niedawne badania australijskich naukowców.

 

Trwające ponad 10 lat badania nad długowiecznością, w której wzięły udział osoby powyżej 70 roku życia, doprowadziły naukowców z Centre for Ageing Studies na uniwersytecie Flinders w australijskiej Adelajdzie do ciekawych wniosków. Okazuje się, że sieć dobrych przyjaciół ma większy wpływ na długowieczność niż dobre relacje rodzinne.

Badania rozpoczęto w 1992 roku w Adelajdzie. Przeprowadzono wtedy serię wywiadów z niemal 1500 starszymi osobami, które miały ocenić swój kontakt z różnymi społecznościami, w tym ze swoimi dziećmi, krewnymi, przyjaciółmi i innymi znajomymi. Grupa ta była monitorowana co roku przez kolejne cztery lata , a następnie nieco rzadziej przez następną dekadę.

Naukowcy wzięli pod uwagę również czynniki ekonomiczne, społeczne, środowiskowe oraz styl życia biorących udział w badaniu, jako wpływające na jego ostateczne wyniki. Po przeanalizowaniu wszystkich różnic między uczestnikami, byli w końcu w stanie odkryć pozytywny wpływ przyjaźni na długość życia.

Według naukowców, nie ma nic nowego w dowodach pokazujących, że szerokie znajomości wpływając pozytywnie na długość życia, jednak ich badania idą krok dalej. Pokazują, która z sieci społecznych przynosi nam największe korzyści. W ich badaniach okazało się m.in., że osoby mające wielu przyjaciół, których liczba stale rosła, przeżywają ludzi mających niewielką liczbę znajomych aż o 22 procent.

Samo badanie, co prawda, nie odpowiedziało na pytanie, dlaczego to właśnie przyjaźń ma tak wielki wpływ na długowieczność, jednak autorzy raportu spekulują, że jest tak m.in dlatego, że przyjaciele mogą zachęcać starszych ludzi do dbania o siebie, np. do rzucenia palenia i regularnych badań.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, medycyna, nauka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Chcesz żyć długo, inwestuj w przyjaźń

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!