reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Chcesz wyjechać do senatorium? Podpowiemy Ci jakie dokumenty należy złożyć

(2010-05-05)

Sanatorium przeznaczone jest głównie dla seniorów po 40, 50 roku życia. Zlokalizowane głównie w miejscowościach uzdrowiskowych o specyficznym klimacie i bogatych walorach przyrodniczych, rekreacyjnych wykorzystujących wody termalne, mineralne, borowinę, ozon, radon, sole mineralne oraz inne czynniki biofizyczne mający dobroczynny wpływ na organizm człowieka.

 

Od dzisiaj przez kolejnych kilka tygodni prowadzony będzie cotygodniowy cykl poświęcony sanatoriom oraz ośrodkom leczniczym. W dzisiejszym artykule dowiedzą się Państwo dla kogo przeznaczone jest sanatorium? Na jak długo można wyjechać? Oraz, ile to kosztuje?. W następnych tygodniach opisane zostaną ośrodki uzdrowiskowe, jakie zabiegi oferują oraz walory turystyczne regionu

 

Dla kogo sanatorium?

Do ośrodka uzdrowiskowego może pojechać każdy kto cierpi na choroby układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne, nadciśnienie, choroby naczyń obwodowych, górnych dróg oddechowych, dolnych dróg oddechowych, układu trawienia,cukrzycę, otyłość, choroby endokrynologiczne, osteoporozę, skóry, kobiece, nerek i dróg moczowych, krwi i układu krwiotwórczego, oka i przydatków oka.

 

Kto wystawi nam skierowanie?

 

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, oraz jaki wpływa może dać pacjentowi leczenie uzdrowiskowe.

Deptak w CiechocinkuSkierowanie powinno być przesłane przez samego lekarza, które je wystawił bądź bezpośrednio przez pacjenta do Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w zamkniętej kopercie opatrzonej napisem „Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe".

Skierowanie jest potwierdzone przez Fundusz, jeżeli lekarz specjalista w nim pracujący stwierdzi celowość skierowania oraz że są miejsca w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego.

Lekarzowi specjaliście przysługuje prawo zmiany kwalifikacji skierowania z leczenia sanatoryjno-uzdrowiskowego na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym, jak i odwrotnie: z leczenia uzdrowiskowego szpitalnego na leczenie uzdrowiskowo-sanatoryjne.

Jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, iż skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest niecelowe, wówczas oddział funduszu nie potwierdza skierowania. Zwracane jest ono lekarzowi, który je wystawił, stosowna informacja przekazywana jest również pacjentowi. Na niepotwierdzenie skierowania przez Oddział Funduszu nie przysługuje odwołanie.

 

Na jak długo można wyjechać?

 

W przypadku pobytu w sanatorium lub szpitalu uzdrowiskowym w ramach leczenia uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej, turnus trwa 28 dni. Jeśli pacjent korzysta z leczenia ambulatoryjnego, wtedy turnus leczniczy trwa od 6 do 18 dni zabiegowych.

 

Jak prowadzone jest leczenie?

 

Lecznictwo uzdrowiskowe jest prowadzone przy wykorzystywaniu urządzeń lecznictwa zdrojowego, służących do leczniczego wykorzystania naturalnych surowców leczniczych takich jak, pijalnie uzdrowiskowe,tężnie, parki ,ścieżki ruchowe, urządzone odcinki wybrzeża morskiego,lecznicze i rehabilitacyjne baseny uzdrowiskowe.

 

Ile kosztuje pobyt?

 

Pobyt w sanatorium jest bezpłatny, odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego lub może być częściowo odpłatny przez ubezpieczonego i odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego. W przypadku leczenia sanatoryjno ambulatoryjnego osoba ubezpieczona ponosi koszty pobytu (we własnym zakresie zapewnia sobie zakwaterowanie i wyżywienie).

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Cykl sanatoria, aktywność seniora, choroby, medycyna, podróże, sanatoria, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Chcesz wyjechać do senatorium? Podpowiemy Ci jakie dokumenty należy złożyć

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!