reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Być młodocianym dziadkiem

(2010-08-09)

Co czują osoby, których dzieci zostały rodzicami przed ukończeniem 18 roku życia, jak to jest być młodym dziadkiem lub babcią, w wieku gdy samemu często właśnie zostało się rodzicem - badania na ten temat, w ramach Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa "Kiedy 1+1=3”, przeprowadził niedawno CBOS.

 

Być młodocianym dziadkiemZa "młodocianych dziadków” uznaje się osoby, których dzieci zostały rodzicami przed 18 rokiem życia. Młodociany dziadek lub babcia sam nie musi być młody. Zdarza się, że zostają nimi osoby po 50-ce, kulturowo kojarzone z tą funkcją, które zostały rodzicami po 30-ce.

 

Największy problem z zaakceptowaniem roli dziadka czy babci wśród badanych, miały osoby w wieku około 40 lat. Najmłodsza z tych osób miała zaledwie 34 lata, kiedy jej dziecko zostało rodzicem. Reakcje osób w kwiecie wieku na wiadomość o ciąży ich nastoletniego dziecka były zazwyczaj gwałtowne, towarzyszyło im przerażanie i panika. Nieobca była im też zażenowanie a nawet rozpacz. Czasami był to jednak spokój i opanowanie. Połowa respondentów miała poczucie, że dziadkami zostali zbyt wcześnie.

 

Większość ankietowanych stwierdziła, że przez wczesne rodzicielstwo ich dzieci, zaburzony został ich cykl życia, według którego najpierw jest czas na szkołę, znalezienie pracy i usamodzielnienie się, a potem dopiero na dzieci. Rodzice zbyt szybko zetknęli się z koniecznością wypełniania roli dziadków, często w momencie, kiedy dopiero co odchowali własne dzieci.

 

Większość młodocianych dziadków, pomimo pierwszego szoku, nie miało problemów z poinformowaniem o swojej nowej roli najbliższego otoczenia. Według badań, akceptacja zostania dziadkami w młodym wieku jest duża. Akceptacja ciąży dziecka była większa, kiedy młodzi dziadkowie sami pamiętali odtrącenie swoich rodziców, kiedy byli w podobnej sytuacji.

 

Za największe problemy, młodzi i rodzice, uznali sprawy finansowo-bytowe oraz edukacyjne. Na wielu dziadkach, oprócz ciężarów finansowych, spoczęły również obowiązki wychowawcze, kiedy chcieli pomóc swoim dzieciom w kontynuowaniu nauki.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, dzieci, finanse, miłość, pieniądze, pomoc

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Być młodocianym dziadkiem
2010-08-11 | 14:22:54

Takie są skutki nie uczenia odpowiedzialności dzieci. Moje córki zawsze wiedziały, że rodzicielstwo to nie tylko radość ale też kosztowny obowiązek. Zamiast kupować im kolejne gadżety, nowe modele telefonów i komputerów warto zainwetować w chwilę rozmowy. Więcej

2010-08-10 | 14:07:48

a myślałem że w Polsce ludzie tylko o byciu dziadiem marzą :P Więcej

2010-08-10 | 09:40:35

Ukatrupiłabym chyba swoją 17-sto letnią córkę gdyby przyszła w ciąży do domu. Już prawie odchowałam swoje dzieci, nie zamierzam bawić się teraz w opiekę społeczną. Należy mi się troszkę spokoju... Więcej