reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Być dzieckiem jeden dzień

(2015-05-29)

Początki święta sięgają 1929 roku, kiedy to obyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. We właściwej formie Międzynarodowy Dzień Dziecka zaistniał jednak po praz pierwszy w 1952 roku. Jego inicjatorem była organizacja The International Union for Protection of Childhood, której celem była walka o zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie. W kolejnych latach do obchodów przyłączyła się Organizacja Narodów Zjednoczonych, która swój dzień celebruje 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka. Obecnie święto obchodzone jest niemal na całym świecie.

 

Kiedy?

We Francji Dzień Dziecka obchodzony jest 6 stycznia. W Turcji święto przypada 23 kwietnia. Na Węgrzech święto obchodzone jest w ostatnią niedzielę maja. Z kolei w Australii dzieci swoje święto mają dwa razy do roku, w pierwszą niedzielę lipca oraz 20 listopada, choć warto pamiętać, że ten pierwszy termin jest bardziej nieformalny. W Brazylii święto przypada 12 października. W krajach środkowej Afryki Dzień Dziecka połączony jest z Bożym Narodzeniem, a w Indiach przypada on dokładnie dziewięć miesięcy  po Walentynkach. Co ciekawe, w Japonii dziewczynki i chłopcy mają swoje własne, osobne święta, kolejno 3 marca i 5 maja.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach bloku socjalistycznego (np. Czechy, Ukraina, Słowacja) święto obchodzone jest 1 czerwca. Warto pamiętać, że tego dnia w Polsce, od 1994 roku obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży (akcja mająca na celu propagowanie parlamentaryzmu wśród najmłodszych).

 

Jak?

We Francji Dzień Dziecka przybiera bardziej postać Dnia Rodziny. Specjalnie na tę okazje przygotowywany jest uroczysty, rodzinny obiad, w trakcie którego podawane są m.in. ciastka, ciasteczka i inne słodycze. Tego dnia odbywa się również wróżenie, mające na celu przewidywanie przyszłości rodziny. Ponieważ tego samego dnia przypada Święto Trzech Króli, podczas posiłku dzieci nakładają na głowy własnoręcznie wykonane korony. Oczywiście całość uzupełnia wręczanie podarków. W Japonii chłopcy swoje święto spędzają ze swoimi ojcami, wykonując tego dnia papierowe zabawki. Oprócz tego wykonują również karpie z tkanin symbolizujące danych członków rodziny. Karp ma bowiem dla Japończyków symboliczne znaczenie – kojarzony jest z determinacją i walką z przeciwnościami losu. Z kolei dziewczynki swój dzień obchodzą przygotowując wystawy lalek w tradycyjnych strojach oraz pijąc specjalny napój ryżowy. We Włoszech Dzień Dziecka obchodzony jest wręcz po królewsku. Dzieci od swoich rodziców otrzymują papierowe korony oraz ciasteczka z wróżbą.

 

Gdzie?

Z okazji Dnia Dziecka, w całym kraju, w tym we Wrocławiu, nie zabraknie niezapomnianych atrakcji dla najmłodszych. 

1. Dzień Dziecka na Stadionie Miejskim, czyli „Kim zostanę, jak dorosnę...". To idealna okazja, aby spędzić dzień na świeżym powietrzu. Tego dnia na dzieci czekać będzie m.in. spotkanie z piłkarzami Śląska Wrocław, futbolistami Panthers Wrocław, wyścig gokartów, wiele konkursów i zabaw z nagrodami oraz pokazy i warsztaty taneczne. 


2. Dzień Dziecka w Capitolu. Na najmłodszych czekać będzie m.in. grająca ściana (opatrzona przetwornikami dźwięku i wyposażona w specjalną pałkę) oraz spotkanie z aktorami, z którymi stworzyć będą mogli mini-orkiestrę. Dla dzieci przygotowane zostaną również gry planszowe oraz puszczanie baniek mydlanych.  


3. Dzień Dziecka w Aquaparku. Wrocławski Park Wodny. Na dzieci czekać będzie m.in. specjalny tor przeszkód, a w niedzielę zmagania 3-osobowych drużyn na basenie sportowym.  


4. Dzień Dziecka we Wrocławskim Zoo. Tego dnia wybrać się można również do ZOO, gdzie nie trzeba martwić się o nudę. Jest to idealny sposób na spędzenie dnia wspólnie ze swoimi pociechami. Na odwiedzających czeka m.in. wybieg dla Okapi, pawilon Madagaskaru oraz Afrykarium gdzie prezentowane są bogate wody Czarnego Lądu. 


5. Kinderbal w każdym możliwym miejscu (np. w domu). To idealny sposób na zapewnienie dzieciom wyjątkowych wspomnień. Konkursy, zabawy tematyczne (np. z ulubionych bajek), karaoke, balony, muzyka, przekąski, słodycze oraz grono przyjaciół sprawią, że uśmiech pojawi na twarzy każdego malucha.

 

W tym dniu, pełnym radości, prezentów oraz zabawy warto pamiętać o tym, co najważniejsze. Dzieci to największy skarb nie tylko swoich rodziców, ale również wszystkich narodów oraz społeczeństw. Otoczmy je więc tym, co najcenniejsze – naszą miłością i tolerancją.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
dzieci, wydarzenia, święta

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Być dzieckiem jeden dzień

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!