reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Emerytura

Brak wszystkich dokumentów może zaniżyć Twoją emryturę

(2010-05-24)

Często wybierając się po świadczenie emerytalne zapominamy wziąć ze sobą najważniejszych dokumentów. Dziwmy się, wtedy czemu nie dostajemy pieniędzy, a problem tkwi właśnie w naszych aktach.

Najwięcej kłopotów spotka te osoby których zakład pracy został zlikwidowany, a co za tym idzie udowodnienie naszych zarobków jest bardzo trudne do ustalenia. Często w takich przypadkach zgłaszamy się do ZUS, bowiem on jest w stałym kontakcie z archiwum, tylko co wtedy kiedy tam nie znajdziemy pomocy? Może to być poważny problem w uzyskaniu świadczenia

Potwierdzenie zatrudnienia jest najważniejszym dokumentem jaki musimy przedstawić starając się o dane świadczenie. W tym przypadku mówimy o tzw. świadectwie pracy, jeżeli nie jesteśmy w jego posiadaniu możemy ubiegać się u pracodawcy o zaświadczenie na podstawie posiadanych akt osobowych. W momencie kiedy nasz zakładał przestał istnieć, potrzebne akta wyda nam jednostka przechowująca dokumenty ze zlikwidowanego lub przekształconego zakładu pracy np. archiwum państwowe

Okresy poświadczające nasze zatrudnienie znajdują się również w legitymacji ubezpieczeniowej. Jeżeli nie posiadamy żadnego z wyżej wymienionych to zawsze możemy posłużyć się dokumentami pośrednimi. Takimi jak umowa o pracę, legitymacja służbowa, dokumenty które sami wysyłaliśmy do naszego przełożonego np. podanie o urlop, przyznanych wyróżnieniach. W momencie kiedy te wszystkie metody nic państwu nie dają, można powołać świadków, co najmniej dwóch, tylko czasem nie udowodnimy wszystkich lat zatrudnienia.

Inne dokumenty natomiast musimy przedstawić w celu otrzymania pieniędzy. Potwierdzają je zaświadczenia wystawione przez pracodawcę , na druku określonym przez ZUS( ZUS Rp-7)lub wpisy do legitymacji ubezpieczeniowej gdzie znajdziemy określone sumy wynagrodzenia opatrzone pieczątkami. W momencie kiedy nie dysponujemy wszystkimi dokumentami stwierdzającymi wysokość naszego wynagrodzenia to powinniśmy wybrać te okresy w których zarabialiśmy najwięcej, potrzebne oczywiście będą nam dowody.

W przypadku kiedy nie mamy ani legitymacji ubezpieczeniowej ani druku Rp-7 powinniśmy się zgłosić do archiwum. Osoby tam pracujące zrobią nam kopie potrzebnych zaświadczeń. W momencie złożenia wniosku Zakład Ubezpieczeń Społecznych obliczy wartość naszego świadczenia. Nastąpi to po przebadaniu naszych dokumentów i przyjmie te składki zdrowotne co do których nie ma zastrzeżeń.


 

 

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
finanse, pieniądze

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Brak wszystkich dokumentów może zaniżyć Twoją emryturę

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!