reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Technologia

Bezpieczeństwo w internecie - kilka ważnych zasad!

(2013-02-11)

Internet senior - bezpeiczeństwoZastanawialiście się kiedyś nasi drodzy czytelnicy co oznaczają takie zwroty jak: LOL, BTW czy CU?

Czy macie świadomość, że nieopatrzne kliknięcie na przypadkowy link może skończyć się prawdziwymi kłopotami?

 

W trosce o Wasze bezpieczeństwo nasza redakcja wraz z eskpertami Norton Security przygotowaliśmy kilka zasad, których przestrzeganie powinno uchronić Was - użytkowników przed działaniami cyberprzestępców.

Warto też przypomnieć, że aż 7,2 mln Polaków padło ich ofiarą na przestrzeni ostatniego roku.

  

Kilka prostych zasad:

 

 • nie dodawaj nieznajomych  – jeśli w portalu społecznościowym ktoś, kogo nie znasz, chce dołączyć do Twoich znajomych, nie akceptuj zaproszenia – najpierw sprawdź skąd się znacie i dlaczego szuka kontaktu. Tak samo jak nie wpuściłbyś do domu obcej osoby.

 

 • pomyśl, zanim klikniesz – nie klikaj wszystkich łączy w portalach społecznościowych i unikaj klikania w nagłówki z sensacyjnymi, przykuwającymi uwagę tytułami. Norton Safe Web for Facebook to bezpłatne narzędzie, które używa technologii klasyfikacji witryn, aby skanować źródła wiadomości na Facebooku pod kątem złośliwych łączy. Dzięki temu zawsze wiesz, co jest bezpieczne, a co nie.

 

 • stosuj oprogramowanie zabezpieczające – upewnij się, że zainstalowałeś oprogramowanie zabezpieczające we wszystkich komputerach i urządzeniach mobilnych, również w smartfonach i tabletach.

 

 • Internet senior - bezpeiczeństwostosuj i zmieniaj hasła – upewnij się, że tworzysz mocne hasła i zmieniaj je przynajmniej dwa razy w roku. Dobre hasło zawiera wielkie i małe litery, a także cyfry, musi być łatwe do zapamiętania, ale trudne do odgadnięcia dla osób postronnych. W przypadku problemu z zapamiętywaniem skomplikowanych haseł warto użyć usługi Norton Identity Safe, która w bezpieczny sposób gromadzi i zarządza danymi logowania do różnych witryn i usług internetowych.

  Warto też dodatkowo zabezpieczać hasłem smartfony i tablety. Zgubienie lub kradzież tych urządzeń może sprawić, że ktoś uzyska dostęp do Twoich prywatnych informacji i wykorzysta je, by wzbogacić się Twoim kosztem.

 

 • zwolnij i zastanów się – zanim klikniesz na link, otworzysz załącznik, udostępnisz informacje osobiste lub dane bankowe, zastanów się dwa razy. Jeśli coś nie wydaje Ci się stuprocentowo wiarygodne, to nie ryzykuj.

 

Działalność cyberprzestępców to jeden problem, inny stanowi internetowy żargon, którym posługują się użytkownicy portali społecznościowych czy forów. Jego rozszyfrowanie może stanowić spore wyszywanie dla seniorów, stawiających pierwsze kroki w sieci. Oto najpopularniejsze akronimy, chętnie wykorzystywane zwłaszcza przez młodych internautów.

 

Słowniczek internetowych skrótów dla seniorów:

 • BTW (By the Way – przy okazji) – po prostu krótszy zamiennik „przy okazji” lub „a propos”
 • CU (See you – do zobaczenia) – dwie litery na zakończenie rozmowy
 • FB (Facebook) – skrótowa nazwa najpopularniejszego portalu społecznościowego
 • IMHO (In My Humble Opinion – moim skromnym zdaniem) – w ten sposób zaznaczamy, że wyrażamy swoją subiektywną opinię
 • LOL (Laugh Out Loud – śmiać się głośno) – tak komentujemy coś, co mocno nas rozbawiło
 • OMG (Oh My God– o mój Boże) – używaj w odniesieniu do czegoś, co mocno Cię zdziwiło, zszokowało lub zaskoczyło
 • W8 (Wait  - poczekaj) – tymi dwoma znakami prosimy o chwilę cierpliwości
 • YT (YouTube) – skrótowe określenie popularnego serwisu umożliwiającego bezpłatne umieszczanie i oglądanie filmów

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, pomoc, rozrywka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Bezpieczeństwo w internecie - kilka ważnych zasad!

NAJWAŻNIEJSZA ZASADA TO CZYTAĆ, CZYTAĆ I CZYTAĆ TO CO SIĘ KLIKA, INSTALUJE, URUCHAMIA ITP. WSZYSTKO JEST NAPISANE, TYLKO TRZEBA WSZYSTKO DOKŁADNIE CZYATĆ. CZYTAJCIE I NIE BĘDZIE PROBLEMÓW! Więcej

LOL :) Więcej