reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ogrodnictwo i Dom

Bądź bezpieczny w swoim mieszkaniu

(2010-09-29)

Samotne życie na emeryturze, nie musi się wcale kojarzyć z walką o przetrwanie we własnym domu, wystarczy odpowiednio się wyposażyć. Podpowiadamy jak przystosować nasze mieszkanie do potrzeb seniora.

 

Bądź bezpieczny w swoim mieszkaniuWraz z wiekiem odczuwamy coraz więcej problemów zdrowotnych związanych ze spowolnieniem wykonywanych czynności, kłopotami z utrzymaniem równowagi lub ogólnym ograniczeniem ruchomości, co nie zawsze ma związek z konkretnymi chorobami. Tego typu objawy mogą znacznie ograniczyć naszą niezależność i utrudnić nam codzienną egzystencję.

 

Według Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób w Stanach Zjednoczonych, upadki w domach są jedną z głównych przyczyn urazów, a nawet śmierci u osób powyżej 65. roku życia. Wystarczy się rozejrzeć po własnym mieszkaniu lub mieszkaniu starszej, bliskiej osoby by zauważyć szereg czynników, mogących zwiększyć ryzyko upadku.

 

Oto kilka prostych rad, dzięki którym będziesz mógł wyposażyć swoje mieszkanie w sprzęty ułatwiające poruszanie się tobie lub bliskiej ci osobie:

 

  • W łazience możemy zainstalować specjalną wannę z otwieranymi drzwiczkami, ułatwiającymi wchodzenie do środka, bez potrzeby niewygodnego przeskakiwania wysokiej ściany wanny. Ponadto pomocne są różnego rodzaju krzesełka i ławeczki wannowe oraz wytrzymałe uchwyty (poręcze) wspomagające wchodzenie do wanien starego typu.

 

  • We wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu warto zainstalować telefony lub kupić telefon z wieloma bezprzewodowymi słuchawkami. Jeśli starsza, bliska nam osoba żyje samotnie, powinna mieć zawsze przy sobie telefon komórkowy. Dobra komunikacja jest bardzo ważna, zaś mobilny telefon lub bezprzewodowa słuchawka mogą w większości przypadków znacznie ułatwić wezwanie pomocy np. podczas upadku lub innych zdarzeń.

 

  • Nie oszczędzaj na świetle. Zainstaluj w domu tyle punktów światła ile jest koniecznych, w szczególności na korytarzu i przy wszystkich drzwiach wejściowych do pomieszczeń. Nocne lampki i kinkiety to doskonałe rozwiązanie, kiedy chcemy się w nocy w bezpieczny sposób przemieścić z sypialni do toalety lub do kuchni po szklankę wody. Dobrym pomysłem są również latarki, które powinny być zawsze pod ręką.

 

  • Niebezpieczne bywają też śliskie podłogi - czy to kafle podłogowe, czy też panele. Zadbajmy aby były przykryte dywanem lub antypoślizgową wykładziną. Jeśli nie chcemy ukrywać pod warstwą materiału naszej nowej podłogi, możemy użyć pasków antypoślizgowych, które doskonale przylegają do śliskiej podłogi i zabezpieczają przed ewentualnym upadkiem. Wykładzina dywanowa lub dywan nie tylko zmniejszają ryzyko upadku, ale także izolują od zimniej podłogi, ogrzewając stopy.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, estetyka, pomoc, technologia, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Bądź bezpieczny w swoim mieszkaniu

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!