reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Badania profilaktyczne dla kobiet

(2015-04-14)

Ukończenie pięćdziesięciu lat jest granicznym momentem w życiu każdej kobiety. Pomijając symboliczne znaczenia liczby pięćdziesiąt, w tym okresie kobieta wchodzi w kolejny etap swojego rozwoju biologicznego, w tzw. okres przekwitania, kiedy we znaki daje się spadek hormonów i wzrost ryzyka zachorowań na pewne choroby. Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z dotychczasowej aktywności, jednak należy bardziej dbać o swój organizm i większą wagę przykładać do zapobiegania potencjalnym chorobom, aby w pełni móc cieszyć się życiem.

 

 

 

Najważniejsze badania profilaktyczne dla pań to:

  • Pomiar ciśnienia tętniczego – wykonywany co najmniej raz w roku, ale można to robić znacznie częściej a wyniki zapisywać. To proste badanie pozwala wykryć miażdżycę, chorobę wieńcową i zawał serca.
    Prawidłowe ciśnienie zdrowego człowieka wynosi 120/80 mm Hg –139/89 mm Hg.

 

  • Lipidogram – czyli badanie ilości cholesterolu we krwi. Nieprawidłowe stężenie trójglicerydów to główna przyczyna miażdżycy. Osoby mające dotychczas prawidłowe wyniki, badanie to mogą robić co 5 lat, zaś przy podwyższonym ryzyku choroby wieńcowej, bądź jej występowaniu w bliskiej rodzinie do kontroli trzeba zgłaszać się co roku. Pamiętajmy, że na badania należy udać się na czczo.

 

  • Pomiar stężenia glukozy, którego celem jest wykrycie cukrzycy lub stanów przedcukrzycowych. Badanie wykonuje się co 3 lata, chyba że pacjentka cierpi na otyłość lub ma wśród bliskich krewnych cukrzyka. Wówczas badanie robimy co roku. Prawidłowy wynik stężenia wynosi mniej niż 90mg/dl. Do badania przystępujemy na czczo.

  • Mammografia to prześwietlenie rentgenowskie z wykorzystaniem małej dawki promieniowania pozwalające dokładnie zbadać piersi i wykryć w nich jakiekolwiek zmiany. To bardzo istotne badanie, które należy wykonywać raz w roku pomaga w profilaktyce raka piersi i w większości przypadków gwarantuje całkowite wyleczenie choroby. Pamiętajmy, że po 50 roku życia badanie to jest bezpłatne.

 

  • Cytologia – jest  to badanie ginekologiczne, które polega na zbadaniu komórek nabłonka pokrywającego szyjkę macicy w celu wykrycia zmian nowotworowych. Pozwala zapobiec m. in. rakowi szyjki macicy. Badanie należy wykonywać co najmniej raz na 3 lata.

 

  • Badanie okulistyczne – powinniśmy wykonywać nie rzadziej niż raz na 2 lata. Jego celem, poza sprawdzeniem stanu wzroku, jest wykrycie jaskry, która powoduje ślepotę. Diagnostyka polega na pomiarze ciśnienia w oku i na badaniu dna oka.

 

Poza wymienionymi wyżej badaniami nie można zapomnieć o rutynowej kontroli moczu i morfologii krwi, które wykonujemy raz do roku. Pamiętajmy, że regularne wizyty u specjalistów są najprostszą drogą do jak najdłuższego zachowania dobrego zdrowia, zgodnie z myślą iż lepiej zapobiegać niż leczyć.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Badania profilaktyczne dla kobiet

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!