reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Babuni sposoby na przeziębienie

(2010-12-02)

Naturalne lekarstwaOkres jesienno-zimowy to wzmożony czas, kiedy dopada nas przeziębienie. Niekiedy nie pomagają medykamenty z apteki i wtedy stosujemy znane „babcine sposoby”.  Domowe specyfiki i „mikstury” od lat okazywały się niezawodne, dlatego teraz, gdy jesteśmy najbardziej narażenia na przeziębienie przypomnimy kilka sprawdzonych sposobów.

 

1. Ciepłe napoje

Herbata z miodem i cytryną to podstawa w walce z przeziębieniem. Witamina C zawarta w cytrynie to odpowiednik tabletkowej witaminy. Miód,  dzięki zawartości inhibiny i rutyny, działa bakteriobójczo.

Podczas przeziębienia istotne jest, aby „wypocicć wroga”. Do wybory  mamy herbatę z sokiem z malin ( maliny działają napotnie i przeciwbakteryjnie), „miksturę” z mleka, czosnku, miodu i masła, a także grzane piwo, czyli „grzańca”. Wszystkie trzy napoje działają napotnie, dlatego po ich wypiciu ( koniecznie muszą być gorące!!) należy natychmiast położyć się pod kołdrę i wygrzać. Wiele osób popełnia poważny błąd, wypijając rano herbatę z malinami, a potem wychodząc z domu. W efekcie pocimy się na dworze, gdzie jest zimno, i pogarszamy nasz stan zdrowia, ryzykując gorączką.

 

2. Syropy

Syrop z cebuli.  Cebula jest, zaraz obok czosnku, jednym z podstawowych  babcinych „leków” na przeziębienie. Działa bakteriobójczo, a zawarte w niej witamina C, cynk i związki siarki wzmacniają nasz organizm. Składniki zawarte w cebuli pomagają oczyszczać płuca z plwocin, dlatego też syrop z cebuli to przede wszystkim syrop przeciwkaszlowy. Aby uzyskać taki syrop należy pocukrzone plastry cebuli umieścić w słoiku i poczekać, aż cebula puści soki. Syrop należy spożywać trzy razy dziennie.

 

Syrop z wody z ogórków i czosnku. Do wody z ogórków należy dodać rozgniecioną główkę czosnku i odstawić na trzy dni do lodówki. Woda z ogórków zawiera dużą ilość witaminy C, natomiast czosnek działa niczym naturalny antybiotyk.

 

Napar z czarnego bzu. Czarny bez ( a dokładniej jego kwiaty) działa napotnie i przeciwgorączkowo. Sok z czarnego bzu, a także nalewki z kwiatów, są szczególnie polecane na przeziębienie. Sok można kupić w każdym sklepie, ale także można zrobić go samemu, zasypując  kilogram czarnego bzu pół kilogramem cukru, a następnie gotować, podlewając go szklanką wody.

 

3. Okłady

Przy przeziębieniu wyjątkowo uporczywy staje się ból gardła. Prócz syropów i naparów w tym przypadku warto zastosować specjalne okłady.

Olejek kamforowy. Gardło należy wysmarować olejkiem kamforowym, a następnie szczelnie opatulić ręcznikiem.

 

Sól. Ćwierć kilograma soli kuchennej podgrzać w garnku, aż sól będzie ciepła. Następnie włożyć do płóciennej ściereczki, owinąć ceratą ( aby uniknąć poparzenia) i przyłożyć do gardła. Okład kontynuować, aż sól będzie zimna.

 

Babcine sposoby są skuteczne, jednak nie należy zapominać, że w przypadku pogorszenia się naszego stanu zdrowia – gorączka, angina, należy udać się do lekarza i wykupić leki w aptece.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, witaminy, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Babuni sposoby na przeziębienie
2011-02-02 | 18:27:48

O ja też nie znam takiego okładu z soli na przeziębienie .Ja  miałam robiony okład ale z cebuli .Pamiętam jak mi szyje mama najpoerw posmarowała oliwką ,potem cebulą pokrojoną w plastry obłorzyła.nastepnie  folią,watą i na końcu bandarzem elastycznym ,wyglądałam okropnie ,ale pózniej byłam zdrowa .Pozdrawiam Więcej

2010-12-31 | 15:08:05

Muszę przyznać, że sposobu na okład z soli nie znałam. Pewnie wypróbuję. Dodam tylko, że w przypadku częstych zapaleń gardła skuteczny jest miód Manuka ( po dwie łyżeczki dzienniej). Z tym, że najlepiej stosować ten o wyższym MGO. Warto też pamiętać o domowym kręconym koglu moglu - z dodatkiem łyżeczki spirytusu świetnie rozgrzewa i łagodzi ból.  Więcej

2010-12-29 | 23:12:22

Muszę przyznać, że sposobu na okład z soli nie znałam. Pewnie wypróbuję. Dodam tylko, że w przypadku częstych zapaleń gardła skuteczny jest miód Manuka ( po dwie łyżeczki dzienniej). Z tym, że najlepiej stosować ten o wyższym MGO. Warto też pamiętać o domowym kręconym koglu moglu - z dodatkiem łyżeczki spirytusu świetnie rozgrzewa i łagodzi ból. Więcej