reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Technologia

Audiobook, czyli wszystko idzie z duchem czasu

(2011-02-25)

audiobookiKsiążka była dawniej towarem deficytowym. Były w historii naszego kraju takie czasy, gdy trudno było ją zdobyć, gdy wiązało się to z ryzykiem. Czasem było co czytać i należało to robić, ale były to albo tzw. produkcyjniaki, albo książki drastycznie zmienione przez cenzurę. Dziś sytuacja niewątpliwie wygląda zupełnie inaczej. Co więcej, zwykła książka to już za mało. Pojawiło się więc coś, co odpowiada obecnym czasom, a o czym kilkadziesiąt lat temu ludziom się nie śniło. Chciałoby się powiedzieć: dziś czytamy audiobooki.

Audiobook to nic innego, jak książka, której się słucha. Mówiąc po polsku, książka mówiona. Nagrana na płytę. Wynalazek ciekawy, ale kto z niego skorzysta?

Czytanie książek w wersji audio jest jak słuchanie bajek. Miły głos snuje swą opowieść, której można słuchać z zamkniętymi oczami. Poza tymi zaletami, ze lektor czytający książkę może nam towarzyszyć zawsze i wszędzie, a jego opowieść w dowolnej chwili możemy przerwać, cofnąć bądź powtórzyć, z pewnością audiobooki uboższe są w emocje, jakich dostarczają rodzice czy dziadkowie czytający dzieciom na żywo. Przekaz emocji nie jest jednak głównym przeznaczeniem audiobooków. Stworzono je raczej w innych celach, bardziej pragmatycznych.

Książka mówiona jest dobrym rozwiązaniem dla uczniów czy studentów, którzy wyjątkowo nie radzą sobie z czytaniem lektur. Ni wnikając w przyczyny takie stanu rzeczy, dla grupy społecznej osób uczących się może to być dobra pomoc w nauce.

Z drugiej strony, z audiobooków chętnie skorzystają ci, którzy lubią czytać, ale nie mają na to czasu. Osoby często podróżujące, spędzające dużo czasu w korkach. Audiobooki umożliwiają czytanie książek tym, którzy w ciągu doby nie mogą wygospodarować chwili na tradycyjną książkę. I wreszcie, tego typu książki posłużą znakomicie osobom niewidomym i wszystkim, którzy ze względu na słaby wzrok lub choroby oczu nie mogą czytać książek. Dzięki audiobookom nie będą uzależnieni od innych ludzi, którzy być może czytali im do tej pory i będą mogli nadal oddawać się pasji, hmmm…..poznawania literatury.

Książka mówiona, choć jeszcze nie wypiera z rynku książki drukowanej, będzie na pewno zyskiwać coraz więcej zwolenników. Tym bardziej, że staje się coraz powszechniejsza-można ją  już nabyć w dużych księgarniach stacjonarnych. Jednak największy wybór znajdziemy w sieci. Tutaj pojawiły się już sklepy internetowe sprzedające wyłącznie audiobooki. Ich oferta jest bardzo bogata, a cena nie szokuje. Jest porównywalna do ceny tradycyjnej książki.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
filmy, książki, muzyka, nauka, technologia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Audiobook, czyli wszystko idzie z duchem czasu

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!