reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Andropauza. Co to takiego?

(2010-10-21)

O kobiecym przekwitaniu, czyli menopauzie mówi się dużo. Jednak także mężczyźni doświadczają podobnego okresu w życiu. Andropauzie poświęcano do tej pory niewiele uwagi, to jednak się zmienia wraz z wzrostem średniej długości życia.

 

Andropauza. Co to takiego?Andropauza to zespół objawów związanych ze starzeniem się mężczyzny. Chodzi nie tylko o zmiany hormonalne (zmniejszenie ilości wydzielanych męskich hormonów- androgenów), ale także o osłabienie funkcjonowania organów takich jak serce, płuca, nerki, wątroba, a także układu nerwowego.

 

Kluczowe jest zmniejszenie wydzielania, produkowanego przez jądra, testosteronu, który odpowiada za masę mięśniową, cechy płciowe i przede wszystkim za popęd i sprawność seksualną. Zmniejszenie wydzielania rożnych hormonów zachodzi w organizmie mężczyzny już po 30 roku życia. Spadek wytwarzania testosteronu zaczyna się po 50. roku życia i nazywany jest andropauzą.

 

O ile menopauza, która oznacza całkowite zahamowanie czynności żeńskich gonad dotyczy wszystkich kobiet, to andropauza dotyka zaledwie 10 procent męskiej części populacji między 50 a 60 rokiem życia. Wraz z wiekiem ten odsetek rośnie (40-50 proc. 80-latków).

 

To czy dany mężczyzna będzie przechodził przez ten proces zależy od jego ogólnego stanu zdrowia. Andropauzie sprzyja palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niezdrowy tryb życia a także genetyczne predyspozycje do przedwczesnego starzenia się.

 

Andropauzy i menopauzy nie można ze sobą utożsamiać. Ta pierwsza jest przede wszystkim dużo wolniejsza. Menopauza jest procesem dość szybkim – stężenie estradiolu u kobiet spada bardzo gwałtownie. Poziom testosteronu u mężczyzn po 50-ce zaś obniża się średnio o 1 proc. rocznie.

 

Jednak także andropauza może dawać podobne objawy do tych, które kobiety odczuwają w czasie menopauzy. Mężczyzna może odczuwać uderzenia gorąca, mieć obniżone libido, uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, depresję, wzrost masy tłuszczowej kosztem masy mięśniowej. Najbardziej dokuczliwy objaw andropauzy to impotencja. Leczenie objawów andropauzy, podobnie jak w przypadku kobiecego klimakterium polega na hormonalnej terapii zastępczej. Zawsze musi być ona skonsultowana z lekarzem. Leczenie to z reguły daje bardzo dobre wyniki i zdecydowanie poprawia jakość życia seksualnego. Dlatego warto zgłosić się do lekarza, jeśli zauważymy objawy wyliczone w tzw. kwestionariuszu Morleya:

 

  • spadek popędu płciowego;

  • brak energii;

  • mniejsza odporność na wysiłek fizyczny lub spadek masy mięśniowej;

  • spadek zadowolenia z życia;

  • obniżenie wzrostu;

  • częste napady złego humoru;

  • słabsze wzwody penisa;

  • niższa aktywność ruchowa;

  • senność po obfitym posiłku;

  • trudności i w wykonywaniu pracy zawodowej.

 

Jeżeli zauważyłeś co najmniej 7 z powyższych objawów, to może być andropauza. Jednak do ostatecznego rozpoznania potrzebny jest dokładny wywiad lekarski i badania urologiczne, andrologiczne i poziomu hormonów.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, choroby, leki, medycyna, seks, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Andropauza. Co to takiego?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!