reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Alzheimer - choroba całej rodziny

(2015-03-02)

Alzheimer jest chorobą neurodegeneracyjną i to jedna z najczęstszych postaci otępienia. Choroba Alzheimera to postępująca utrata funkcji poznawczych, która objawia się utratą pamięci, a także zaburzeniami o typie afazji, apraksji, agnozji albo funkcji wykonawczych. Aby stwierdzić chorobę trzeba sprawdzić, czy doszło do utraty funkcji poznawczych, np. w mowie, orientacji, osądu czy umiejętności dokonywania obliczeń.

 

Choroba ta stanowi więcej niż 60% przypadków otępienia w grupie wiekowej osób powyżej 60. roku życia.

 

Alzheimer1Jakie są objawy choroby?

Trudno jest określić pierwsze objawy tej choroby. Na początku chory może mieć trudności z robieniem zakupów. Potem może pogorszyć się jego higiena osobista. W późniejszych etapach pojawiają się zaburzenia trzymania moczu i kału, a także problemy z odżywianiem się.

 

Choroba ta charakteryzuje się powolnym przebiegiem. Na początku dochodzi do zaburzenia pamięci świeżej, a później tej odległej. Inne objawy to afazja, zaburzenia orientacji i zachowania. Początkowo może pojawić się obniżenie nastoju, a potem jego podwyższenie. Dochodzi do przestawienia rytmu dobowego. Pojawiają się także m.in. problemy z ubieraniem się. W zaawansowanej chorobie mogą pojawić się urojenia. W ostatnim stadium choroby pacjenci nie mogą poruszać się samodzielnie, a potem leżą w łóżku.

 

Bardzo ważne znaczenie ma rodzina

Alzheimer jest to chorobą postępująca. Na początku objawy są lekkie, ale z upływem czasu pogłębiają się. Osobie chorej potrzebna jest pomoc rodziny, która wykaże się opiekuńczością i cierpliwością. Rodzina musi zapewnić choremu bezpieczeństwo, przyczyniać się do poprawy jakości jego życia.

 

Wraz z postępem choroby zwiększają się obowiązki rodziny. Można zatrudnić także pielęgniarkę do pomocy, ale niestety nie wszystkich na to stać. Wtedy trzeba samemu sobie radzić w gronie najbliższych. Im bardziej jest zaawansowane stadium choroby tym bardziej jest ograniczony kontakt z chorym, który będzie zapominał różne rzeczy, imiona, nie będzie mógł się wysłowić.

 

Z upływem czasu będzie się pogarszać pamięć chorego.Dlatego ważne jest, aby rodzina zapewniała mu Alzheimer3regularny rozkład dnia, należy unikać zmian otoczenia, ale także zmiany opiekunów.

 

Próbując porozumieć się z chorym trzeba używać jasnych i prosto sformułowanych poleceń. Należy prowadzić ćwiczenia pamięci. Poza tym będą pojawiać się trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów, a więc np. z ubieraniem się, sznurowaniem butów. Wtedy trzeba choremu pomóc, a nie poganiać go.

 

U chorego zmniejsza się również sprawność fizyczna, więc rodzina musi zadbać i zainstalować, np. poręcze lub drabinki.

 

Kiedy chory już nie może wstawać z łóżka, trzeba zadbać o to, aby nie zrobiły się mu odleżyny, należy go odpowiednio nawadniać i odżywiać.

 

Alzheimer to trudna, postępująca i ciężka choroba, która jest chorobą całej rodziny. Pacjent wraz z postępem Alzheimera potrzebuje coraz większej pomocy osób bliskich. Każdy nowy dzień staje się coraz trudniejszy, ponieważ chory będzie wymagał coraz większej uwagi i opieki.  

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Alzheimer - choroba całej rodziny
2015-04-08 | 09:53:14

PAMIĘTAJCIE, że najważniejsza jest wiara, wiara w Boga i rodzinę. Trzymajcie się razem, módlcie się do Pana Boga i Najświętszej Marii Panny, a zostanie Wam wynagrodzone. I trudy codziennego dnia bedą dużo łatwiejsze, aż pojawi się uśmiech na Waszej twarzy. Więcej

2015-03-24 | 20:10:29

Przerabane być chorym na to paskódzctwo.... wspolczucia Więcej

2015-03-24 | 17:27:38

Grupy wsparcia to na pewno dobry pomysł! Co jeszcze mogę powiedzieć, ktualnie w przychodni Prosen, EuroMedis i innych można skorzystać z bezpłatnych badań, skierowanych właśnie do osób po 60tym roku u których podjrzewa się  lub już zdiagnozowano Alzheimera. Pamiętajcie, że odpowiednie leczenie może znacznie zahamować rozwój zaburzeń... oczywiście w zależności od tego które to stadium.. Warto poszukać w stowarzyszeniach i fundacja na rzeczy chorych na Alzheimera, gdzie w Twoim mieście możesz bezpłatnie wykonać badania np. Wielkopolskie Stwoarzyszenie na rzecz osób chorych na Alzheimera itp. Więcej

2015-03-10 | 18:21:28

Żaden artykuł, czy porady online nie pomogą i nie uzmysłowią Wam w tym jak trudne jest życie z osobą (najbliższą) chorą na tą perfidnie wyniszczającą chorobę. Alchaimer niszczy niestety wszelkie relacje rodzinne jakie udało się wypracować przez lata. Słowo rodzina nabiera innego znaczenia. Jeżeli faktycznie potrzebujecie pomocy to poszukajcie grup wsparcia oraz licznych stowarzyszeń i fundacji ukierunkowanych na chorobę alhaimera. Z doświadczenia wiem, zę to tylko one potrafią w miarę rzetelnie podejść do tematu. Więcej

2015-03-08 | 12:55:18

Ten artykuł to teoretyczne bzdury jak wiele w sieci na ten temat. Nie możecie napisać konkretnie co zrobić kiedy na co dzień mieszka się z chorą osobą na alzheimera.
Sytuacje z życia wzięte, kiedy inni oskarżają mnie o kradzieże, ludzie wyzywają mnie od najgorszych, a osoba bliska doprowadza mnie do psychicznej destrukcji.
Zapomnijcie o poradach typu: kładź rzeczy w jedno określone miejsce - TO NIE DZIAŁA! Alzhaimer to choroba strasznie wykańczająca bliskie osoby - można o tym pisać i pisać, ale nikt nie potrafi pomóc..... aż przykro pisać..... Więcej

2015-03-07 | 22:15:44

Mloja mama od 2 miesięcy ma zdiagnozowaną chorobę alchaimera. Powiem Wam szczerze, że jest to bardzo trudna sytuacja dla całej rodziny. Osoba przestaje kontaktować się z otaczającym go światem i staje się jak dziecko wymagjące opieki. Zmuszona byłam zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad mamą. Z mężem mam trudne czasy wzwiązku z tym. Trudne jest życie w takiej sytuacji. No cóż... życie.... Więcej