reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Alergia wziewna: lecz katar sienny!

(2010-04-13)

Alergia wziewna na pyłki roślin to alergia sezonowa. Najpopularniejsze rośliny pylące to leszczyna, olcha, brzoza, topola, bylica pospolita. W ich pobliżu osoby cierpiące na katar sienny powinny się mieć na baczności – ostrzega firma Heel.

Najbardziej uczulają pyłki roślin wiatropylnych. Z drzew najbardziej pylą leszczyny, olchy, brzozy, rzadziej topola, a także pyłki dębu i wierzby. Częsta jest również alergia na pyłki traw, zwłaszcza kupówki pospolitej, mietlicy, kostrzewy czerwonej, tymotki łąkowej, tomki wonnej, wiechliny łąkowej, życicy trwałej, a także zboża (na przykład żyta). Silnymi alergenami są również pyłki chwastów, szczególnie bylicy pospolitej, pokrzywy, pomurnika lekarskiego, komosy, babki zwyczajnej, szczawiu.

Firma Heel podaje, że w Polsce jednym z najsilniej pylących i uczulających chwastów jest bylica, zwana również piołunem. Alergia na bylice daje się we znaki w okresie jej pylenia, czyli od lipca do października, jego szczyt przypada na ostatnią dekadę lipca i na cały sierpień. Dodatkowym źródłem tego alergenu jest kurz domowy – latem jest w nim bardzo dużo pyłków traw i bylic. Kolejnymi produktami, w których można wykryć pyłki bylicy jest miód i olej słonecznikowy.

W alergicznym nieżycie nosa zwanym katarem siennym, błona śluzowa nosa podlega ciągłemu „atakowi” alergenów, co powoduje przekrwienie, obrzęki i wzmożone wydzielanie śluzu. Błona śluzowa stanowi naszą naturalną barierę ochronną przed alergenami, wirusami, bakteriami i grzybami. Uszkodzona, pozbawiona możliwości regeneracji błona śluzowa nosa ułatwia wnikanie do naszego organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych oraz może powodować w przyszłości wystąpienie takich powikłań jak krwawienie z nosa, polipy nosa, zapalenie zatok obocznych nosa czy ucha środkowego. Dlatego, jeśli mamy alergiczny nieżyt nosa, musimy pamiętać o regeneracji błony śluzowej.

Katar sienny należy leczyć - nie tylko ze względu na dokuczliwe objawy i możliwość nadkażeń osłabionej błony śluzowej nosa. Nie leczony katar alergiczny może powodować wystąpienie innych schorzeń takich, jak astma oskrzelowa, zapalenie zatok czy ucha środkowego – ostrzegają eksperci z firmy Heel.

Heel

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
choroby

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Alergia wziewna: lecz katar sienny!

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!