reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Aktywność seksualna po usunięciu prostaty

(2010-10-14)

Usunięcie prostaty to często jedyne rozwiązanie w przypadku nowotworu tego gruczołu. Wielu mężczyzn obawia się, że po operacji nigdy już nie będzie sprawna seksualnie. Jednak zaburzenia erekcji po prostatektomii można leczyć.

 

Aktywność seksualna po usunięciu prostatyDo impotencji po usunięciu prostaty dochodzi najczęściej dlatego, że podczas operacji dochodzi do uszkodzenia pęczków nerwów odpowiedzialnych za wzwód prącia. Zdarza się, że przeprowadzenie zabiegu jest niemożliwe bez ich naruszenia.

 

Wszyscy mężczyźni, którzy przeszli operację usunięcia prostaty mają przez pewien czas problemy z erekcją, nawet jeśli nie doszło u nich do uszkodzenia nerwów. Część z nich wraca do formy po kilku miesiącach, jednak niektórzy potrzebują leczenia impotencji.

 

W tych przypadkach stosuje się terapię, która nie odbiega bardzo od leczenia impotencji wynikającej z innych przyczyn. Stosuje się m.in. tabletki na potencję, których przyjmowanie koniecznie powinno być skonsultowane z lekarzem. Nie mogą ich używać osoby cierpiące na nadciśnienie i niewydolność serca. Te środki nie pomogą jednak osobom, u których podczas operacji doszło do uszkodzenia obu pęczków nerwowych.

 

Inne, nieoperacyjne metody to leki stosowane miejscowo jak np. czopki wkładane do cewki moczowej przy pomocy aplikatora, które po rozpuszczeniu powodują wzwód czy zastrzyki , które wykonuje się kilkanaście minut przed stosunkiem do jam cielistych prącia. Te ostatnie są rozwiązaniem dla osób, które z różnych względów nie mogą stosować tradycyjnych preparatów na potencję.

 

Część osób decyduje się na zabiegi chirurgiczne, polegające m.in. na wszczepieniu specjalnego podnośnika do prącia.

 

Tak naprawdę to jak będzie wyglądać nasze życie seksualne po usunięciu prostaty zależy od tego czy i w jakim stopniu zabieg uszkodzi nerwy. Duże znaczenie ma też to, jaka była nasza kondycja przed zabiegiem.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, choroby, leki, medycyna, seks, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Aktywność seksualna po usunięciu prostaty

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!