reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Sport

Aktywność fizyczna zapisana w genach?

(2010-09-08)

Nie znosisz ćwiczyć? Winne mogą być geny. Według nowych, amerykańskich badań, zamiłowanie do aktywności fizycznej to w dużej mierze cecha, którą dziedziczymy po naszych przodkach.

 

Aktywność fizyczna zapisana w genach?Naukowcy z Kalifornii liczą na to, ze ich odkrycie pomoże w stworzeniu farmakologicznych metod wpływania na poziom naszej aktywności. Ma to istotne znaczenie, biorąc pod uwagę prawdziwą epidemię otyłości, która dotyka zachodnie społeczeństwo. A różnice w ludzkim podejściu do aktywności fizycznej są ogromne: niektórzy za nic nie pójdą nawet na najkrótszy spacer i całymi dniami siedzą na kanapie, inni z pasja oddają się wymagającym wysiłku sportom.

 

Do wniosku, że geny mają decydujący wpływ na nasz stosunek do ćwiczeń, naukowcy doszli na podstawie wieloletnich badan, prowadzonych na myszach. Rozpoczęto je w 1993 roku na grupie 224 myszy, których populacja była w swojej różnorodności zbliżona do grupy dziko żyjących gryzoni.

 

U części myszy zastosowano sztuczną selekcję i w pary łączono zwierzęta, u których występowała pewna cecha. Kojarzono więc np. dwie myszy, które wykazywały się największym poziomem aktywności, która mierzono na podstawie odległości, które przebiegały codziennie na kołowrotku. I tak w każdym pokoleniu. Utworzono też grupę kontrolną, w której myszy mnożyły się dowolnie i wszelkie cechy były wynikiem przypadku.

 

W 43. pokoleniu myszy, u których stosowano sztuczny dobór, potomstwo codziennie chętnie przebiegało aż o niemal 3 obroty w kołowrotku więcej od myszy w grupie kontrolnej. Co ciekawe samce i samice zwiększały swoją aktywność w odmienny sposób: samice zwiększały jedynie tempo, zaś samce tempo oraz czas spędzany na kołowrotku.

 

Według badaczy wysoki poziom aktywności fizycznej jest cechą dziedziczną. Ma być ona determinowana przez geny, decydujące o objętości tkanki mięśniowej oraz tempie metabolizmu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Aktywność fizyczna zapisana w genach?
2010-09-08 | 14:54:01

Jakie tam geny! To kwestia wychowania. Jak dziecko dorasta w aktywnej sportowo rodzinie to jest przyzwyczajone do ćwiczeń. A jak rodzice to tłuste lenie siedzące przed telewizorem to i dziecko się tego od nich nauczy. Grube amerykańce na wszystko znajdą wytłumaczenie Więcej