reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Edukacja

Agencje informacyjne - źródło informacji

(2011-03-08)

agencje informacyjneCzy zastanawialiście się kiedyś, jak funkcjonują media? Skąd pochodzą informacje, które podaje się w dziennikach, gazetach czy na stronach internetowych? Jak to jest, że większość programów informacyjnych, zarówno w telewizji, jak i w radiu czy Internecie, podaje przeważnie te same wiadomości? Wszystko za sprawą agencji informacyjnych, które zajmują się zbieraniem informacji dotyczących wydarzeń na całym świcie.

Najstarszą agencją informacyjną jest francuska AFP, która powstała w 1835 roku i funkcjonuje do dzisiaj. Oprócz niej, do najbardziej liczących się na światowym rynku należy Reuters i Associated Press. Niektóre z największych agencji posiadają swoje oddziały w Polsce, a do rodzimych instytucji tego typu należą np. PAP (najstarsza), IAR czy KAI.

Jak już wyżej wspomnieliśmy, agencje prasowe są źródłem informacji dla wszystkich rodzajów mediów. Można powiedzieć, że to, czego dowiadujemy się z serwisów informacyjnych zależy od tego, czy reporterzy agencji informacyjnych uznali to za ważne i godne uwagi. Jeśli tak, wiadomość zostanie podana przez większość mediów na całym świecie, jeśli nie-mało kto się o niej dowie. Docierające do opinii publicznej informacje zależą więc od subiektywnych wyborów dziennikarzy. Mimo to, na poziomie agencji informacyjnych owe newsy są podawane (a przynajmniej powinny być) w formie suchych faktów. Spośród wszystkich takich nowinek poszczególne media i poszczególne stacje wybierają te, które zaprezentują swoim odbiorcom (a ponieważ wszyscy czerpią z tych samych źródeł, większość wiadomości powtarza się). To już drugi stopień subiektywnych wyborów, którym podlegają docierające do nas newsy. I chociaż tu także powinniśmy otrzymywać rzetelne informacje, wszystkie stacje telewizyjne, portale internetowe i rozgłośnie radiowe specjalizują się w nadawaniu faktom odpowiedniego wydźwięku. Dodawany jest komentarz (a to już subiektywna forma wypowiedzi niemająca dużo wspólnego z gatunkami informacyjnymi), odpowiednia muzyka i zdjęcia, wywiady i wypowiedzi różnych ludzi są ucinane i dopasowywane do całości. W ten sposób media wywierają wpływ na odbiorców, kształtując ich wizję rzeczywistości.

Tak, w małym skrócie, wygląda obieg informacji na świecie. U jego źródła znajdują się agencje informacyjne-tysiące biur, tysiące reporterów, tysiące informacji napływających ze wszystkich zakątków globu.  Wyobraźmy sobie, że właśnie z tego źródła wychodzi informacja przeinaczona lub po prostu nieprawdziwa. Jeśli wielkiej rangi, prędzej czy później zostanie sprostowana. W innym wypadku zostanie przyjęta jako prawda.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
ekonomia, książki, technologia, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Agencje informacyjne - źródło informacji

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!