reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Finanse

Administracja publiczna bardziej dostępna dla obywateli

(2010-02-20)

Konfederacja Pracodawców Polskich z zadowoleniem przyjęła informację o zakończeniu prac parlamentarnych nad projektem ustawy o informatyzacji działalności podmiotów wykonujących zadania publiczne.

Ustawa ta przewiduje m.in. wprowadzenie do użytku na portalu e-PUŁAP tzw. Profilu Zaufanego, co umożliwi powszechne kontaktowanie się obywateli z administracją w formie elektronicznej.

- Dziś, by móc kontaktować się z organami administracji w formie elektronicznej, trzeba korzystać z weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego. Z jednej strony jest to najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie, z drugiej zaś najdroższe, a przez to rzadko wykorzystywane – mówi ekspert Konfederacji, Adam Kwaśnik.

Po zmianach kontakty te będą możliwe również z wykorzystaniem tzw. Profilu Zaufanego, działającego na podobnej zasadzie jak powszechnie dziś stosowane metody uwierzytelnienia użytkownika bankowości elektronicznej, czy aukcji internetowych. Zainteresowana osoba będzie musiała w formie papierowej potwierdzić swoje dane osobowe wprowadzone do systemu, a później będzie już mogła kontaktować się z administracją z wykorzystaniem Internetu.

- Im bardziej zostaną uproszczone wymogi formalne przy kontaktowaniu się obywateli z administracją, tym lepiej. Dlatego Konfederacja popiera propozycje związane z odchodzeniem od obecnych przepisów dotyczących zabezpieczania dokumentów drogimi rozwiązaniami w obszarach, w których nie są one narażone na permanentne ataki – mówi Adam Kwaśnik. Zdaniem KPP w podobnym duchu powinna iść także przygotowywana obecnie przez Ministerstwo Gospodarki nowa ustawa o podpisach elektronicznych.

KPP

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
polityka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Administracja publiczna bardziej dostępna dla obywateli

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!