reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

8 objawów raka

(2010-08-30)

Brytyjscy naukowcy, bazując na wynikach wcześniejszych 25 badań, określili 8 objawów, które mogą sygnalizować, że w naszym organizmie rozwija się nowotwór.

 

8 objawów rakaBadacze wybrali objawy, które wskazują na prawdopodobieństwo raka wyższe niż 1 do 20. Objawy te to: anemia, obecność krwi w moczu, obecność krwi w stolcu, odkrztuszanie krwi, nieprawidłowa masa w piersi, nieprawidłowe wyniki badania prostaty, trudności z przełykaniem, krwawienia występujące po menopauzie.

 

Żaden z powyższych objawów nie daje co prawda pewności rozpoznania nowotworu, jednak wystąpienie któregoś z nich powinno przekonać nas do jak najszybszego wykonania specjalistycznych badań, aby wykryć ewentualnego raka w jak najwcześniejszej fazie i odpowiednio szybko rozpocząć leczenie.

 

Specjaliści z Keely University zaznaczają także, że ryzyko zachorowania na raka wzrasta wraz wiekiem. Poniżej 55. roku życia tylko dwa z opisanych przez nich objawów wskazują na nowotwór z prawdopodobieństwem wyższym niż 1 do 20: wyczuwalny guzek w piersi oraz nieprawidłowe wyniki badania prostaty.

 

Powyżej 55. roku życia powinny nas zaniepokoić problemy z przełykaniem – może być to objaw raka przełyku. Dotyczy to jednak tylko mężczyzn. Po 60-ce niepokojąca w przypadku zarówno mężczyzn jak i kobiet jest krew w moczu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu 8 objawów raka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!