reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Turystyka i rekreacja

4 stycznia 2011 roku - częściowe zaćmienie Słońca

(2011-01-03)

zaćmienie słońcaNowy Rok przyniesie nie lada gratkę dla wielbicieli astronomii i nie tylko. 4 stycznia 2011 roku w Polsce będzie można zobaczyć zaćmienie Słońca - 80%! Zaćmienie rozpocznie się ok. godz. 08:00, a zakończy się o godz. 11:01.

Częściowe zaćmienie Słońca to bardzo efektowne zjawisko astronomicznych, jakie można obserwować. A 80% zaćmienie na pewno zrobi duże wrażenie. Księżyc będzie przechodził z zachodniej na wschodnią stronę Słońca.

Podczas obserwacji tego zjawiska warto pamiętać o ochronie oczu, bowiem brak odpowiednich filtrów może wywołać trwałe uszkodzenie lub utratą wzroku. Za swego rodzaju filtr mogą posłużyć ciemne okulary lub zwykła opalona szybka albo płyta CD. Taka ochrona umożliwi kilkusekundowe bezpieczne zerkanie na Słońce.

Literatura mówi o różnych mitach i legendach związanych z tym niebagatelnym i zachwycającym zjawiskiem. W większości starożytnych kultur sądzono, że zaćmienie jest złą wróżbą. Chińczycy na przykład wierzyli, iż zaćmienie to kara - wielką świecącą gwiazdę miał połykać olbrzymi niebiański wilk lub smok. Podobnie było w plemionach norweskich czy tych z odległej Mongolii gdzie potwór był nazywany Alkha. Chcąc przepędzić potwora robili wiele hałasu bito w bębny, krzyczano, a nawet strzelano z łuków w jego stronę.

Dziś w XXI wieku nikt już praktycznie nie obawia się tego zjawiska, wręcz przeciwnie - jest podziwiane. Na koniec dodam, iż najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne z terenu Polski to zaćmienie obrączkowe w 2075 roku, w związku z tym tego w 2011 lepiej nie przegapić!

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
ochrona środowiska, podróże, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości 4 stycznia 2011 roku - częściowe zaćmienie Słońca

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!