reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Emerytura

275 mld zł do godnej emerytury

(2010-09-23)

Aż 275 mld zł rocznie wynosi luka emerytalna w polskim systemie. Oznacza to, że jeśli nie chcemy być biedni na emeryturze, każdy Polak powinien odkładać aż 13,6 tys. zł każdego roku. W innych krajach Europy jest jednak jeszcze gorzej.

 

275 mld zł do godnej emeryturyRaport na temat przyszłych emerytur Europejczyków przygotowały towarzystwo ubezpieczeniowe Aviva oraz firma doradcza Deloitte i wynika z niego, że w skali europejskiej brakuje każdego roku aż 1,9 bln euro do emerytury na godnym poziomie. Te pieniądze to tzw. luka emerytalna. Co więc robić. Eksperci każą oszczędzać samemu, lecz to nie jest to, co lubimy robić najbardziej.

 

Luka ta dotyczy lat 2011-2051 i jest różnicą między tym jakiego świadczenia emerytalnego potrzebowałyby osoby przechodzące w tym czasie na emeryturę do zachowania odpowiedniego standardu życia (takiego jak przed emeryturą) a tym, jakie pieniądze na emeryturze będą otrzymywać.

 

Polakowi brakuje do tego 13,6 tys zł rocznie, ale w innych krajach luka jest jeszcze większa. Na przykład każdy Brytyjczyk, by zachować na emeryturze ten sam standard życia co przed nią, musiałby odkładać co roku aż 12 tys. euro, czyli ponad 40 tys. zł.

 

Receptę na większą emeryturę eksperci widzą albo w podnoszeniu wieku emerytalnego, albo w samodzielnym oszczędzaniu. I to nie tylko nasz system emerytalny, jak widać , okazuje się być nieudolny. Dotyczy to też bardziej rozwiniętych państw. Niestety ta luka będzie się powiększać wraz ze starzeniem się społeczeństwa.

 

Już w tej chwili na 1000 pracujących Polków przypada, według danych GUS, 982 niepracujących. Tymczasem oszczędzać na własną rękę nie lubimy, a może raczej nie stać nas na to. Trzeci filar to rozwiązanie dla bogatszych. Biedniejsi nie mają na to środków.

 

Według badań przeprowadzonych przez firmy, które zaprezentowały raport, 23 proc,. Polaków nie zastanawia się nad tym, jaki dochód będzie im potrzebny w przyszłości, ale aż 37 procent z nas uważa, że jedyna emerytura, która ich zadowoli to taka w wysokości 100 procent dotychczasowego dochodu. Aż połowa Polaków liczy na państwo.

 

Luka emerytalna jest problemem w całej Europie i, według ekspertów, nie da się jej załatać przy pomocy pojedynczych reform. W ciągu 40 najbliższych lat na emeryturę przejdzie 20 mln Europejczyków. To ogromne wyzwanie dla starzejącego się społeczeństwa.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
ekonomia, finanse, gospodarka polska, gospodarka światowa, pieniądze

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu 275 mld zł do godnej emerytury

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!