reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

2011 - Rok Czesława Miłosza

(2011-01-24)

rok miłoszaW roku 2010 przypadła dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina i z tej okazji rok ten był tzw. Rokiem Chopinowskim. Natomiast w tym roku, w czerwcu setne urodziny obchodziłby jeden z najlepszych polskich poetów, Czesław Miłosz. Z tej okazji rok 2011 ogłoszono Rokiem Miłosza, a w ramach jego obchodów zaplanowano wiele wydarzeń kulturalnych i inicjatyw-nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Do największych wydarzeń związanych z obchodami Roku Miłosza należeć będzie II Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza, który odbędzie się w maju w Krakowie. Poza tym, w programie znajdują się także liczne spotkania, konferencje, mniejsze festiwale poetyckie i wystawy. Pojawią się też nowe publikacje, m.in. esejów, listów Miłosza, kalendarium życia poety, albumy fotograficzne. Wśród wymienionych przedsięwzięć pojawią się także inicjatywy muzyczne: płyty z nagraniami wierszy Miłosza, koncerty. Do ważnych wydarzeń należeć też będzie otwarcie Międzynarodowego Centrum Dialogu, które odbędzie się 30 czerwca-dokładnie w rocznicę urodzin pisarza. Powstaje ono w dworze w Krasnogrudzie, który należał dawniej do rodziny artysty.

Czesław Miłosz, laureat literackiej Nagrody Nobla za całokształt twórczości, urodził się  na Litwie w 1911 roku. Zmarł w sześć lat temu w Krakowie. W ciągu swojego 93-letniego życia przeżył wiele. Był świadkiem takich wydarzeń historycznych, jak rewolucja październikowa, wojna polsko-bolszewicka, I i II wojna światowa. Emigrant, uznany za zdrajcę zarówno przez rząd PRL-u, jak i polską emigrację. Dopiero w latach 80-tych, po otrzymaniu Nobla, zaczęto publikować jego poezję w obiegu oficjalnym. Do Polski powrócił ostatecznie w 1993 roku.

Miłosz znany jest przede wszystkim jako poeta. Wśród tomików poetyckich jego autorstwa znajdują się np. Poemat o czasie zastygłym, Ocalenie, Trzy zimy, Na brzegu rzeki, Druga przestrzeń, To. Oprócz wierszy pisał też eseje (najpopularniejszy z nich to Zniewolony umysł) i powieści (Dolina Issy). Zasłynął również jako tłumacz i twórca przekładów Biblii. Mimo że najważniejszą z nagród otrzymał już w 1980 roku, tworzył do końca życia. Do jego ostatnich dzieł należy Spiżarnia literacka, którą dyktował swojej sekretarce do maja 2004 roku.

Dla miłośników twórczości Miłosza, jak i samej jego osoby rozpoczęty właśnie nowy rok będzie więc okazją do uzupełnienia domowej biblioteczki i wzięcia udziału w ciekawych wydarzeniach organizowanych na cześć poety.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
książki, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu 2011 - Rok Czesława Miłosza
2011-01-26 | 18:00:35

Uwielbiam jego poezję! Więcej