reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

„Przyjacielu ustąp miejsca”.

(2010-05-11)

Synku, może ustąpiłbyś mi miejsca, bo mnie nóżki bolą... - A babcia ustępowała jak była młoda? - Oczywiście młodzieńcze. - No i teraz nóżki bolą, to tylko jeden z wielu kawałów na temat ustępowania miejsca w autobusie.

Pewnie nie raz zdarzało Ci się jechać zatłoczonym autobusem. Na szczęscie siedziałeś, po chwili autobus staje na przystanku i wsiada do niego starsza pani. Naokoło siedzi wiele młodych osób, ale nikt się nie podrywa do ustąpienia miejsca. Ty również się przez chwile zastanawiasz, w koncu dajesz za wygraną. W Warszawie od 4 maja trwa akcja, która ma na celu nawoływanie osób tych nieco młodszych i troche starszych do ustępowania miejsca tym którzy najbardziej tego potrzebuja, czyli dla seniorów i kobiet w ciąży. W autobusie, zazwyczaj zaraz za kierowcą możesz zobaczyć piktogramy, takie rysunki na szybie, są one po to aby informowały pasażerów że są to uprzywilejowane punkty dla osób starszych, niepełnosprawnych, kobiet w ciaży. Ale zazwyczaj niktm ich nie przestrzega. Dlatego warszawskie ZTM zorganizowało akcje pt" Przyjacielu ustąp miejsca"

Seniorzy uważają, że teraźniejsza młodzieź jest niekulturalna i źle wychowana. Rzadko który młody człowiek kwapi sie do oddawania miejsca. Denerwuje i przyprawia ich o zawrót głowy sytuacja kiedy młodzież siedzi a oni stoją. Tylko, że czasem problem leży po obu stronach. Jeżeli rodzice, dziadkowie nie wpoją młodemu pokoleniu, że miejsca należy zawsze ustępować, to skąd taki człowiek ma to wiedzieć. Nie raz ja sama zauważyłam w autobusie, że dziecko siedzi a babcia stoi, a kiedy ta chce je wziąć na kolana to ono nie pozwala. Trzeba więc uczyć młodszych, dzielenia się i pokazywać przykładne zachowanie.

W zeszłoroczne wakacje pojechałam do Turcji. Podrózując po Istambule zaciekawiło mnie to, że tam każdy ustępowałam miejsca, ale nie tylko dla seniorów, kobiet w ciąży. Nie raz młoda dziewczyna oddawała mi swoje krzesełko mowiąć, że ona już posiedziała 10 minut, teraz ja moge a ona postoi. Szczerze przyznam, że byłam w prawdziwym szoku. Jak ten problem wyglada w Polsce, chyba każdy wie. To prawda, co kulturalna młodzież wstanie, ustępujemy zwykle miejsca starszym osobą w centrum, rzadziej na peryferiach miasta. Dlaczego, tak jest? Ludzie młodzi uważają, że jest to staroświecki obyczaj, a to nie prawda. Jest to oznaka dobrego wychowania i kultury. Tylko czasem osoby starsze też nie są bez winy, wchodząc do autobusu, "krzyczą miejsce, gdzie jest dla mnie miejsce", ale stoją koło nas i sapia nam wręcz do ucha. Zamiast spytać, "przepraszam, źle się dzsiaj czuje czy ustąpi mi Pan/ Pani miejsca w autobusie?" Z pewnością młodzież to zrozumie i wstanie.

W warszawkim ZTM na poczatku ruszyła kampania skierowana o ustępowanie miejsca dla kobiet w ciąży. Ponieważ właśnie one są narażone na największe niebezpieczeństwa. Nagłe hamowanie motorniczego, bądź stanie w autobusie w upale może być niebezpieczeczne zarówno dla przyszłej mamy jak i dziecka.

Głównu urząd statystyczny donosi, iż w roku 2035 średnia wieku Polaków będzie wynosić 48 lat, a obywateli w wieku poprodukcyjnym będzie 9,6 mln. Należy wyciągnąć z tego wnioski i uczyć młodych ludzi kultury.

 

Mam nadzieję, że za 30 lat starsi ludzie będą inni niż teraz - prognozuje psycholog Joanna Heidtman na swoim blogu. Nie będą myśleli: "ten świat nie jest dla mnie, ja do niego nie należę". Ich społeczny status będzie wyższy. Mam nadzieję, że będą zadowoleni z życia, uśmiechnięci.

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
nauka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu „Przyjacielu ustąp miejsca”.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!