reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Technologia

Cyfryzacja telewizji naziemnej - co warto wiedzieć

(2013-04-10)

Cyfryzacja telewizji naziemnej - co warto wiedzieć

Proces wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce zmierza ku końcowi. Już za kilka miesięcy (31.07.2013) analogowa telewizja naziemna definitywnie zniknie z naszego kraju i rozpocznie się nowa era- era bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Co to oznacza? Jakie są wady i zalety cyfryzacji?  Co zrobić, żeby z telewizora nie zniknął obraz?

Dlaczego cyfryzujemy telewizję naziemną?

Proces cyfryzacji telewizji naziemnej to rezultat ustaleń międzynarodowej konferencji genewskiej z 2006 roku. Podczas, której ustalono, że do 2015 roku wyłączone zostaną nadajniki analogowe w całej Europie. W Polsce proces cyfryzacji, a więc zastąpienie tradycyjnego sygnału analogowego przez cyfrowy ma zakończyć się nie później niż 31 lipca 2013 r.

Cyfryzacja to szansa na zwiększenie dostępu do większej ilości bezpłatnych programów i lepsze wykorzystanie częstotliwości. Do dyspozycji abonentów będą aż 3 multipleksy (zestawy) składające się w sumie z 17 programów telewizyjnych. Oprócz tego zyskamy dostęp do wielu ciekawych opcji takich jak np. programy w różnych wersjach językowych czy wypożyczalnia video na życzenie.

Kogo dotyczy?

Teoretycznie cyfryzacja dotyczy wszystkich Polaków. Jednak w praktyce tylko tych abonentów, którzy odbierają sygnał za pomocą tradycyjnych analogowych odbiorników naziemnych (np. anteny pokojowe, dachowe, mobilne)

Abonenci telewizji kablowej, satelitarnej czy IPTV, czyli opartej na protokole IP (Internet) mogą spać spokojnie i nie muszą martwić się o to, że pewnego dnia obraz w ich telewizorze zniknie. Nie muszą kupować ani dekoderów, ani anten do odbierania sygnału cyfrowego.

 

Czy posiadam sprzęt właściwy do odbioru telewizji cyfrowej?

To pytanie dzień w dzień zadaje sobie wiele tysięcy Polaków. Pora rozwiązać ten problem.

Do odbioru telewizji cyfrowej niezbędny jest specjalny dekoder zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4. Może on występować w dwojakiej postaci, albo być wbudowanym w telewizor (dane na ten temat znaleźć można w instrukcji obsługi w rozdziale dane techniczne), albo występować oddzielnie. Oprócz tego, tak jak i w przypadku nadawania analogowego, potrzebna jest również antena. W większości wypadków wystarczy ta, którą użytkowaliśmy do tej pory, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że jest ona przystosowana do odbioru cyfrowego sygnału. W przeciwnym razie musimy zainwestować w zakup nowej. Koszt anteny to 50-200 złotych.

 

Dekoder do odbioru sygnału TV

 

W przypadku telewizorów z wbudowanym DVB-T MPEG-4 sprawa jest prosta. Wystarczy tylko na nowo wyszukać programy i gotowe. A co z telewizorami, które niespełnianą wymogów? Czy trzeba zainwestować w nowy telewizor?

 

Oczywiście, że NIE. W przypadku starszych telewizorów kineskopowych wystarczy, że do telewizora podłączymy specjalny dekoder zewnętrzny DVB-T MPEG-4 zwany również przystawką, tunerem lub urządzeniem STB. Tego rodzaju dekoder można kupić w każdym renomowanym sklepie RTV. Jego cena waha się w granicach od kilkudziesięciu do 200 złotych i uzależniona jest od producenta i parametrów. Zakupiony dekoder wystarczy za podłączyć za pomocą gniazda np. EURO do telewizora i gotowe.

Wiele współczesnych telewizorów wyposażonych jest w moduł MPEG-2, który niestety nie pozwala na odbiór naziemnej telewizji w Polsce. W tym przypadku rozwiązania są dwa. Można albo kupić dekoder DVB-T MPEG-4 i podłączyć go do telewizora za pomocą cyfrowego gniazda HDMI, albo kupić moduł DVB-T MPEG-4 i podłączyć go do gniazda CI telewizora. Jednak i w tym przypadku należy zachować ostrożność, albowiem nie wszystkie telewizory wyposażone są w ten rodzaj gniazda. Koszt modułu CI wynosi około 150-200zł.

 

Dekoder DVB-T MPEG-4 można również podłączyć do komputera za pomocą gniazda USB i cieszyć się naziemną telewizją cyfrową. W tym przypadku koszt zakupu wynosi 100- 120 złotych.

Wady NTC

Niestety, cyfryzacja ma i wady, które związane są nie tylko z kosztami poniesionymi na zakup nowego dekodera czy anteny, ale również i ze względu na oszustów i naciągaczy. Wykorzystując niewiedzę społeczeństwa akwizytorzy i sprzedawcy odwiedzają domy i oferują zakup odbiorników satelitarnych i zmuszają do podpisania umów abonamentowych, które wg nich są niezbędne do prawidłowego odbioru NTC. A jest to nieprawda. Inni oferują zakup nowoczesnych dekoderów po wygórowanej cenie np. 600 zł. Jeszcze inni proponują, że przestroją odbiorniki i ułatwią w ten sposób odbiór NTC. Nie wierzmy takim osobom, nie kupujmy w taki sposób dekoderów. Powiedzmy STOP nieuczciwym sprzedawcom!

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
rozrywka, technologia, telewizja

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Cyfryzacja telewizji naziemnej - co warto wiedzieć

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!